Česká scéna IT podcastů
Richard Štec
9/22/2021 - 7 min read
Na internetu existuje nepřeberné množství IT podcastů, ale většina z nich je v angličtině. V tomto článku bych vás rád seznámil s IT podcasty, které jsou v češtině. Česká scéna IT podcastů moc velká není, ale výhoda je, že nemusíte vládnout skvělou angličtinou a hodně témat se probírá v kontextu českého IT prostředí.
1. CZ Podcast
V tomto podcastu se probírají nejrůznější businessová, technologická a IT témata, od Javascriptových frameworků, přes digitální nomádství, až po IPO na New Yorské burze. Jedná se o nejstarší a nejznámější český IT podcast, vznikl v roce 2006 a už má na kontě neuvěřitelných 261 epizod.
Ve standardní epizodě je pozván nějaký host/hosté ať už z řad developerů nebo majitelů úspěšných firem (např. Tomáš Kubica – Azure Cloud Solutions Architect at Microsoft, Ján Ilavský – Creative Director at Beat Games, Ivo Lukačovič - zakladatel Seznam.cz). Některé epizody byly věnovány jednotlivým firmám (např. Apiary, Rockaway nebo Livesport). Skvělé díly, pokud chcete náhlednout pod pokličku toho, jak to funguje v ostatních firmách. Dále jsou speciální epizody s názvem Převážně Nevážně, kde jsou většinou pouze autoři podcastu a probírají se nějaká humornější témata.
Autoři: Jiří Fabián – zakladatel několika úspěšných startupů(JetMinds, TopMonks, Techloop.io), Roman Pichlík – Vice President Of Engineering at Ataccama, bloger, lídr Czech Java User Group
Délka a perioda epizod: 40–100 minut, 2x měsíčně
2. Fuckupy v IT
Technologický podcast o fuckupech a průšvizích v IT. Vznikl v roce 2020 a momentálně má 57 epizod. Hosté z řad IT expertů a IT manažerů sdílí, jaké fuckupy za svojí kariéru v IT udělali, jak je vyřešili a jaké z toho plyne ponaučení pro vás posluchače.
Autoři: Matěj Kotrba – IT Headhunter a producent podcastů Fuckupy v IT a Fuckupy recruiterů
Délka a perioda epizod: 10–30 minut, 2x měsíčně
3. Vzhůru dolů
Podcast o webdesignu a web developmentu, zejména z pohledu frontendu. Diskuse s různými hosty, kde se probírají témata jako: Javascriptové a CSS frameworky, CMS, SEO, UI/UX, webdesign, WordPress, JAM stack. Vznikl v roce 2018 a zatím má 33 epizod.
Autoři: Martin Michálek – provozovatel webu o vývoji na frontendu Vzhůru dolů, Robin pokorný – software architect at Klarna.
Oba jsou zakladatelé komunity Frontendisti.cz
Délka a perioda epizod: 30–60 minut, 1x měsíčně
4. Kafemlejnek.tv (již neaktivní)
Tento podcast vznikl v roce 2015 a má 59 epizod. Nemá tak úzké zaměření jako např. podcast Vzhůru dolů, ale zaobírá se celou škálou IT témat. Vypíchnout můžeme např. tyto epizody: O domácí automatizaci v podání Domotronu; Jak se organizuje DevFest; Hacktrophy - bug bountry as a service; Urban Legend žije, aneb Cobol meets Node.js
Autoři o podcastu: Zastavte se na kávu s Honzou Novotným a Petrem Ferschmannem a nic vás při tvorbě software nesemele. Od vývojářů přes designery, architekty až po zakladatele společností. Za kamerou je Tomáš Hodr.
Autoři: Honza Novotný – vývojář v FG Forrest, autor Kafemlejnek.TV, spoluorganizátor jOpenSpace ne-konference, Petr Ferschmann – CEO at Dativery s.r.o.
Délka a perioda epizod: 30–60 minut, 1,5x měsíčně
5. Cyber Rangers Podcast
Diskuzní podcast komunity Cyber Rangers, která se zabývá různými oblastmi z IT: bezpečností, architekturou, etickým hackingem, právy, procesy či privacy. Vznikl v roce 2020 a už má na kontě 39 epizod.
Autoři o podcastu: V rámci našich pravidelných diskuzních podcastů budou členové komunity otevírat témata aktuálních hrozeb a útoků, které jsou vedeny na organizace z celého světa, přičemž se primárně zaměříme na útoky v rámci České republiky. Během podcastů bude do studia přizván zástupce obranného týmu z řad výrobců software, hardware či konzultanti různých organizací, aby se k dané otázce vyjádřili a nabídli i případná řešení z jejich úhlu pohledu.
Autoři: Michal Horáček, Daniel Hejda, Jan Pilař, Jan Marek
Délka a perioda epizod: 50–60 minut, 2x měsíčně
Další české IT podcasty: DevMinutes(neaktivní), Brus Kódu(neaktivní), IT svět podle Jury
Mě osobně nejvíce zaujal CZ Podcast, autoři mě oslovili svým specifickým humorem a podle mě se tam objevují nejzajímavější hosté. Ale každému může vyhovovat něco jiného, proto myslím, že stojí za to, abyste si sami zkusili poslechnout pár dílů z výše jmenovaných podcastů a určitě si mezi nimi najdete svůj oblíbený zdroj aktuálních informací z IT světa.
Poznámka na konec: Existuje taky podcast Šéfové jsou kok*ti, který sice není o IT, ale v názvu lze najít jistá paralela s hlavním tématem našeho firemního teambuildingu na Bílé.