Prvnímu Macintoshi táhne na čtvrtý křížek
Matěj Antoš
1/24/2022 - 4 min read
Může se to zdát neuvěřitelné, ale letos je to již 38 let od doby, kdy vznikl první počítač Macintosh 128K. Dal název celé rodině produktů Apple, byl prvním komerčně úspěšným počítačem ovládaným myší, přinesl na svou dobu intuitivní grafický interface a řadu dalších důležitých prvenství. Celý projekt ovšem vypadal na svém začátku jako hodně jiný počítač a kdoví, jak by to dopadlo, kdyby nedošlo k četným změnám z původní vize. Letošní 24. leden je tak ideální příležitostí k připomenutí si, čím byl tento stroj vlastně tak významný a co jeho uvedení doprovázelo.
Stroj představil Steve Jobs na výročním setkání akcionářů v kalifornském Cupertinu. Počítač byl vybaven černobílým devítipalcovým displejem, 8MHz procesorem od Motoroly, 128KB RAM, 3.5 disketovou jednotkou a prodával se tenkrát za 2 495 dolarů. Důležitou součástí sestavy byla počítačová myš, jejíž vývoj sice probíhal již v 60. letech, ale byl to právě Macintosh, který ji pomohl rozšířit mezi uživatele jako běžnou součást vybavení počítače. I přes svou poměrně vysokou cenu šel nový počítač na odbyt velmi slušně – už v květnu 1984 hlásil Apple zhruba 70 000 prodaných kusů.
Úspěchu nejspíš pomohl i promyšlený marketing, jemuž vévodila dnes již ikonická reklama Ridleyho Scotta, stavící na aluzích na Orwellovo 1984, která se promítala před uvedením počítače na trh během Super Bowlu. Role velkého bratra se v ní – nedobrovolně – zhostila firma IBM (počítačové a videoherní firmy se tehdy opravdu nebály opřít se tvrdě a explicitně do konkurence – vzpomeňme například na „konzolové války“ a slavné reklamní motto firmy SEGA: Sega does what Nintendon't). Své uvedení ovšem v podobném duchu „glosoval“ i sám Macintosh, když si dělal srandu z mainframu IBM větou „Nikdy nevěřte počítači, který nemůžete uzvednout.“ Počítač měl totiž k dispozici i hlasový generátor textu, který mu umožnil se sám představit.
Možná víte, že název vymyslel šéf vývojářů Jef Raskin podle své oblíbené odrůdy jablek, avšak úmyslně jej pozměnil, aby se vyhnul možnému sporu s firmou McIntosh Laboratory. Věděli jste ale, že Raskin preferoval ovládání joystickem, nesnášel myš a nebýt Jobse, který na ní trval, byl by nový počítač uveden bez myši? Zajímavé také je, že i přes změnu psané podoby názvu měla firma stále problémy s jeho registrací (právě kvůli přílišné podobnosti s McIntosh Laboratory) a jeden čas se uvažovalo o přejmenování produktu na MAC, což mělo oficiálně značit Mouse-Activated-Computer a interně prý Meaningless Acronym Computer.
Původní Raskinův koncept se také podstatně odlišoval od konečného výsledku. Například zde neměly být žádné periferie, šlo o řešení all-in-one v ceně okolo 500 dolarů, které by mohla veřejnost začít používat někdy o Vánocích roku 1981. Jak už víme, nakonec to s cenou i datem uvedení dopadlo úplně jinak. Macintosh byl v této době považován v Apple za malý a celkem nezajímavý projekt. Pak byl ale Steve Jobs přeřazen z projektu Apple Lisa a stal se vedoucím projektu právě Macintoshe. Jef Raskin nakonec rezignoval v březnu 1982, je ovšem nefér, že zásluhy o uvedení Macu jsou připisovány především Stevu Jobsovi namísto Raskina.
Na úspěch prvního Macintoshe posléze navázaly další stroje – Macintosh II, Macintosh Classic, PowerBook… a celý příběh pokračuje dodnes se známými jmény, jako jsou MacBook Pro, iMac, MacBook Air a další.
Zdroje:
How the Macintosh got its name. Macworld UK [online]. Copyright © 2022 IDG Communications Ltd. All Rights Reserved. [cit. 24.01.2022]. Dostupné z: https://www.macworld.co.uk/news/30-years-mac-how-macintosh-got-its-name-24578/
36 Years Ago Today, Steve Jobs Unveiled the First Macintosh. MacRumors: Apple News and Rumors [online]. Copyright © 2000 [cit. 24.01.2022]. Dostupné z: https://www.macrumors.com/2020/01/24/macintosh-36th-anniversary/
Apple launched Macintosh on January 24, 1984 and changed the world — eventually. AppleInsider [online]. Copyright © 2022, Quiller Media, Inc. [cit. 24.01.2022]. Dostupné z: https://appleinsider.com/articles/19/01/24/apple-launched-macintosh-on-january-24-1984-and-changed-the-world----eventually
Jan. 24, 1984: Birth of the Cool (Computer, That Is). WIRED [online]. Copyright © [cit. 24.01.2022]. Dostupné z: https://www.wired.com/2008/01/dayintech-0124/